Dla pacjenta – przygotowanie do zabiegów w naszej klinic
Poniżej przedstawiamy kilka artykułów z którymi każdy pacjent powinien się zapoznać:
Poniżej przedstawiamy kilka artykułów z którymi każdy pacjent powinien się zapoznać:
Jak przygotować się do zabiegu?
Jeśli w przeszłości miałaś zawał serca lub udar mózgu, skonsultuj się z lekarzem zanim przystąpisz do zabiegu. Zaprzestań przyjmowania leków przeciwbólowych, takich jak Aspiryna, Advil, Aleve czy Ibuprofen na 7 dni przed zabiegiem. Mogą one bowiem zwiększyć ryzyko wystąpienia krwawienia po usunięciu ewentualnego polipa.
Jeśli przyjmujesz leki rozrzedzające krew, należy przerwać leczenie na pięć dni przed planowanym badaniem. Po zabiegu ponownie skontaktuj się z lekarzem. Prawdopodobnie zaleci ci on kontynuowanie leczenia tymi środkami. Jeśli jesteś cukrzykiem i przyjmujesz leki mające na celu kontrolowanie stężenia cukru we krwi, udaj się do lekarza specjalisty, który poinformuje cię, jakie leki powinnaś przyjmować przygotowując się do badania.
Jeśli twoje badanie przewidziane jest na godziny przedpołudniowe, nie jedz i nie pij niczego po północy w noc poprzedzającą zabieg.
W dniu badania należy przyjąć standardowe leki popijając je kilkoma łyżkami wody na conajmniej dwie godziny przed zabiegiem (z wyjątkiem leków przeciwzakrzepowych i leków na cukrzycę). Nie należy przyjmować żadnych leków zobojętniających kwasy żołądkowe. Nie pal tytoniu na conajmniej dwie godziny przed zabiegiem, może to bowiem wpłynąć na błonę śluzową żołądka, zmieniając jej naturalny koloryt.
Jeśli zabieg przewidziany jest na godziny popołudniowe, dozwolone jest spożycie śniadania w postaci klarownych płynów. Może ono składać się ze szklanki soku jabłkowego, klarownego rosołu, galaretki, herbaty lub wody. Nie spożywaj niczego na cztery godziny przed badaniem. Załóż na siebie wygodne ubranie, które nie będzie cię uciskać. Nie zakładaj biżuterii.
Lekarz bezpośrednio przed zabiegiem powinien zademonstrować ci, na czym on polega. Zanim przystąpi on do wykonywania zabiegu, musi odpowiednio cię przygotować. Upewnij się, że po zabiegu będziesz mieć co najmniej 2 godziny wolnego czasu na odpoczynek, nawet jeśli cały zabieg ma potrwać tylko 15 minut. Bezpośrednio przed rozpoczęciem badania asystent lekarza zaaplikuje ci antyseptyczny spray do tylnej części gardła. Po pewnym czasie zaczną drętwieć ci usta i gardło, a uczucie to może potrwać nawet godzinę. Następnie połóż się bokiem na stole do badań. Lekarz na czubek twojego palca założy oksymetr, który będzie stale kontrolował twoje tętno i funkcje oddechowe.
Abyś mogł/a odprężyć się w trakcie zabiegu, lekarz dożylnie poda ci środek znieczulający i rozluźniający. Mimo iż nie będzie to znieczulenie całkowite, nie będziesz odczuwać z tego powodu żadnego dyskomfortu.
Gdy będziesz już rozluźniona/y, lekarz wprowadzi przez usta do twojego przewodu pokarmowego endoskop, wyposażony w mini kamerę z obiektywem szerokokątnym. Następnie przystąpi do oględzin i badania twojego przełyku, żołądka i dwunastnicy.
Gdy lekarz zakończy badanie, upewnij się, że masz kogoś, kto odwiezie cię do domu. Z pewnością będziesz senna po przyjęciu wszystkich leków i nie będziesz w stanie bezpiecznie dojechać do domu.
Na co się przygotować?
Badanie wykonuje się po odpowiednim oczyszczeniu jelita. Właściwe oczyszczenie jelita grubego jest koniecznym warunkiem przeprowadzenia badania kolonoskopii. Zaleganie mas kałowych uniemożliwia ocenę jelita i wówczas badanie nie ma wartości diagnostycznej.
Aby jelita były odpowiednio oczyszczone, należy stosować się do poniższych zasad, zależnie od metody przeczyszczenia (Fortrans lub Fleet Phospho-soda):
FORTRANS;
48 godz. przed badaniem – nie wskazane jest spożywanie pokarmów zawierających drobne nasiona i pestki (np. mak, winogrona, arbuz) oraz warzyw o intensywnie czerwonym zabarwieniu (np. buraczki), a także posiadających twardą skórkę (np. pomidory).
24 godz. przed badaniem - lekkostrawne śniadanie: lekka herbata, bułeczka.
Około godz. 12:00 – przyjąć 2 tabletki Bisacodylu popijając szklanką wody.
Godz. 14:00 – 15:00 – przecedzony bulion (bez dodatków).
Po godz. 15:00 – woda, herbata (można też ssać landrynki lub miód).
Około godz. 16:00 – rozpuścić 3 saszetki Fortransu w 3 litrach niegazowanej wody (1 saszetka/litr), wypić w tempie 1 szklanka co 15 minut (smak preparatu można poprawić dolewając soku z cytryny lub grejpfruta).
Do czasu badania nie spożywać pokarmów!
Do 2 godzin przed planowaną godziną badania można pić dowolną ilość płynów niegazowanych i klarownych, także herbatę. Można ssać landrynki.
Na badanie wskazane jest przybyć w towarzystwie innej osoby.
Osoby regularnie przyjmujące leki nasercowe, przeciwnadciśnieniowe, przeciwpadaczkowe zażywają poranną dawkę,popijając niewielką ilością wody.
FLEET PHOSPHO-SODA;
Kilka dni przed badaniem – nie wskazane jest spożywanie pokarmów zawierających drobne nasiona i pestki (np. mak, winogrona, arbuz) oraz warzyw o intensywnie czerwonym zabarwieniu (np. buraczki), a także posiadających twardą skórkę (np. pomidory).
48 godz. przed badaniem stosować dietę ubogoresztkową (ryż, makaron, bulion, chleb, gotowane lub smażone mięso i ryby, przecedzone soki, herbata, niegazowane napoje).
Dzień przed badaniem stosować dietę płynną: woda, bulion, przecedzone soki i zupy, herbata, niegazowane napoje.
Godz. 7:00 zamiast śniadania wypić co najmniej 1 szklankę wody lub innego płynu dozwolonego. Następnie przyjąć pierwszą dawkę leku. Zawartość pierwszej butelki leku wymieszać z 1/2 szklanki zimnej wody. Powstały roztwór wypić, popijając co najmniej 1 szklanką zimnej wody.
Godz. 13:00 zamiast obiadu wypić co najmniej 3 szklanki wody lub innego płynu.
Godz. 19:00 zamiast kolacji wypić co najmniej 1 szklankę wody lub innego płynu. Następnie przyjąć drugą dawkę leku. Zawartość drugiej butelki leku wymieszać z 1/2 szklanki zimnej wody. Powstały roztwór wypić, popijając co najmniej 1 pełną szklankę zimnej wody.
Wodę niegazowaną można pić w dowolnej ilości – dotyczy pacjentów, którzy będą mieli wykonane badanie bez znieczulenia.
W przypadku badań w znieczuleniu ogólnym – obowiązują zalecenia dla pacjentów ambulatoryjnych poddających się znieczuleniu ogólnemu do badania endoskopowego. Na badanie wskazane jest przybyć w towarzystwie innej osoby.
Osoby regularnie przyjmujące leki nasercowe, przeciwnadciśnieniowe, przeciwpadaczkowe zażywają poranną dawkę popijając niewielką ilością wody
Jaki jest przebieg badania?
Badanie wykonywane jest giętkim aparatem zwanym kolonoskopem, wprowadzanym przez odbyt do jelita grubego. Badanie rozpoczyna się zwykle po przyjęciu przez badanego pozycji leżącej na lewym boku z nogami zgiętymi w kolanach i podciągniętymi w kierunku brzucha. W czasie badania niekiedy konieczna jest zmiana pozycji ciała badanego ( na lewym boku, na wznak, na plecach) – ułatwia ułożenie endoskopu w jelicie.
W czasie badania podawane są małe porcje powietrza; pozwala to rozszerzyć ścianki jelita i uwidocznić wnętrze jelita grubego. Na każdym etapie badania, badany może sygnalizować swoje odczucia lekarzowi wykonującemu badanie kolonoskopowe. W zależności od sytuacji usuwany jest nadmiar powietrza lub wycofywany jest kolonoskop. Niezbyt nasilony i krótkotrwały ból brzucha może być odczuwany w czasie pokonywania kolonoskopem niektórych ostrych zagięć jelita. Na żadnym etapie badania nie jest to ból nasilony i długo trwający. W przypadku zbyt silnych odczuć badanego, badanie może być wstrzymane a w koniecznych przypadkach (na prośbę pacjenta lub decyzją lekarza wykonującego badanie) można odstąpić od dalszego badania jelita. W przypadku małej tolerancji, niskiego progu bólowego, badanie można przerwać w każdym momencie jego trwania. W ciągu całego badania jest pełna współpraca i kontakt pomiędzy świadomym i przytomnym pacjentom oraz personelem Pracowni Endoskopowej.