korekcja odstających uszu

Korekcja uszu (otoplastyka)

Wykonywana jest w przypadkach uszu odstających i polega na odpowiednim modelowaniu chrząstek małżowiny usznej. Jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii estetycznej u dzieci. Odstające uszne zdarzają się u ok 5% populacji. Defekt ten najczęściej jest obustronny, rzadziej jednostronny i częściej dotyczy dziewcząt. Najczęściej operację wykonuje się u dzieci po ukończeniu 6-7 roku życia, kiedy ucho jest już całkowicie wykształcone. Korekcja małżowin usznych może być wykonywana również u dorosłych.

Znieczulenie może być ogólne, dotyczy to dzieci młodszych. W przypadku dzieci starszych lub osób dorosłych, preferowane jest znieczulenie miejscowe połączone z podaniem leków sedatywnych tuż przed zabiegiem, tak by pacjent nie spał, ale był zrelaksowany.

Korekcja uszu - zabieg chirurgiczny

Zabieg korekcji odstających uszu trwa zwykle półtorej do dwóch godzin. Technika zabiegu uzależniona jest o rodzaju zmian. Wykonuje się nacięcie skóry na tylnej powierzchni ucha, wycinając jej fragment, po czym odpreparowuje się skórę by odsłonić chrząstkę. Następnie wykonuje się modelowanie chrząstki zakładając odpowiednie szwy. Czasami konieczne jest wycięcie kawałka chrząstki. Korekcja uszu pozostawia niewielką bliznę na tylnej powierzchni ucha, która z czasem staje się niewidoczna.

Na uszy zakładamy opatrunek a głowę zawijamy bandażem elastycznym by zapewnić lepsze ukształtowanie małżowin usznych i ich gojenie.

Korekcja uszu - rekonwalescencja

Przez tydzień nie wolno myć głowy i należy wyłączyć się z życia szkolnego, zawodowego i towarzyskiego.

Po siedmiu dniach, podczas kontroli w klinice, opatrunek jest zdejmowany, a szwy skórne usuwane. Uszy mogą być nieco opuchnięte i zaczerwienione. Objawy te ustępują po dwóch, trzech dniach. Większość dorosłych osób może wrócić do pracy po siedmiu dniach od zabiegu. Dzieci zwykle wracają do szkoły po siedmiu, dziesięciu dniach po operacji. Zalecamy szczególną ostrożność podczas gier i zabaw. Wskazane jest wówczas noszenie opaski na głowie, chroniącej uszy przed przypadkowym odgięciem. Zalecamy też spanie w opasce przez sześć miesięcy po zabiegu.

Chrząstka małżowiny usznej przebudowuje się w okresie dwóch do sześciu miesięcy. Po tym okresie czasu staje się ona twardsza, elastyczna i odporna na zniekształcenia.

Większość pacjentów, zarówno młodych jak i starszych, niecierpliwie oczekuje wyniku zabiegu. Celem zabiegu jest uzyskanie poprawy, a nie perfekcyjnego wyglądu. Nie należy oczekiwać idealnej symetrii uszu. Drobna asymetria twarzy jest zjawiskiem naturalnym i dotyczy także małżowin usznych.

Powikłania

Powikłania zabiegu odstających uszu są rzadkie, a ryzyko minimalne. Czasami może zdarzyć się krwiak w miejscu cięcia, czyli na tylnej powierzchni ucha, który może ulec samoistnemu wchłonięciu bądź można go usunąć poprzez nakłucie. Rzadko może zdarzyć się także infekcja chrząstki małżowiny usznej, co w konsekwencji powoduje powstanie mniej estetycznej blizny na tylnej powierzchni ucha. Taka infekcja zwykle wymaga antybiotykoterapii, rzadziej konieczna jest interwencja chirurgiczna.